Jakie nowe technologie zostaną wprowadzone?
IBM już od jakiegoś czasu ustawia się w pozycji firmy innowacyjnej i myślącej przyszłościowo. Przykładem mogą być chociażby akcje, w ramach których naukowcy IBM pomagają opracować strategię rozwoju miast, tak aby były one bardziej innowacyjne i nowoczesne. W tym roku, pomoc taką otrzymały chociażby Katowice. Co roku firma IBM publikuje pięć prognoz rozwoju technologii, które powinny się spełnić w ciągu 5 lat. Przyjrzyjmy się więc przyszłości rysowanej przez ekspertów tej znanej firmy.
Każdy będzie źródłem danych o otoczeniu
Pierwsza prognoza mówi o tym, że już za 5 lat będziemy wykorzystywali czujniki instalowane w urządzeniach takich, jak telefony do monitorowania środowiska. Zebrane dane będą przesyłane do naukowców, którzy uzyskają w ten sposób gigantyczne strumienie bardzo aktualnych danych. Dzięki stworzeniu sieci czujników, możliwe stanie się dokładne i o wiele szybsze niż dzisiaj przewidywanie trzęsień ziemi, powodzi lub innych zmian zachodzących w środowisku.
Hologramy 3D niczym z filmów science-fiction
Drugą technologią, którą podobno zobaczymy już za kilka lat są hologramy. Pamiętacie wiadomość od księżniczki Lei do Obi Wana Kenobiego? Zdaniem IBM, podobnie będziecie mogli porozumiewać się ze swoimi znajomymi. Trójwymiarowe hologramy oprócz komunikacji zrewolucjonizują również cyfrową rozrywkę wprowadzając pełen trójwymiar do gier i filmów. Co więcej, eksperci IBM przewidują, że projektory hologramów będą zminiatyruzowane do takiego stopnia, że zmieszczą się w telefonie.
Dłużej działające baterie
W ciągu 5 lat baterie w urządzeniach przenośnych staną się 10-krotnie bardziej wydajne w stosunku do tego, co obserwujemy dzisiaj. Naukowcy przewidują, że zmieni się również technologia ich wykonania i będziemy mogli naładować telefon po prostu poprzez ruch lub pocierając go o ubranie. Prawdopodobne jest również, że powstaną baterię, które będą potrafiły same się ładować wykorzystując tlen z otoczenia.
Komputery zasilą miasta
Potężne centra obliczeniowe, serwerownie, a wreszcie setki tysięcy komputerów wykorzystywane w firmach zużywają masę energii na chłodzenie, jednocześnie nie wykorzystując emitowanego ciepła. Zdaniem ekspertów IBM, w niedalekiej przyszłości nauczymy się wykorzystywać energię cieplną komputerów do ogrzewania budynków zimą oraz zasilania klimatyzacji latem.
Komunikacja bez opóźnień
Za 5 lat powinniśmy poznać następców dzisiejszych nawigacji GPS - systemy, które będą potrafiły wyznaczać dynamicznie trasę przejazdu z uwzględnieniem wszelkich trudności, takich jak korki, roboty drogowe czy wypadki. Adaptacyjne systemy zarządzania ruchem będą potrafiły uczyć się zachować kierowców czy osób podróżujących środkami komunikacji i wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji opracowywać najbardziej optymalne trasy w czasie rzeczywistym.
Czy wizje IBM się sprawdzą? Całkiem możliwe, choć ciężko powiedzieć zajmie to zaledwie 5 lat. Trzeba jednak zauważyć, że kluczowe elementy poszczególnych, opisanych powyżej rozwiązań już istnieją i zazwyczaj wymagają tylko połączenia w sieć lub rozwinięcia technologii. Poczekamy 5 lat i zobaczymy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz